• Ad Soyad :

 • E-Posta :

 •  

 • Üye olun gelişmelerden haberdar olun.

  Son Sayı

  Temmuz - Ağustos 2011 sayısı çıktı. PDF dosyasını buradan indirebilirsiniz.
  Eski Sayıları İndirindir

  Togo'nun 3 Yapraklı İstanbul İkonu

  Bu yazı 3036 kere okundu

  Dumankaya Ikon

  Yatırımcı: Dumankaya İnşaat San. veTic.A.Ş.
  Proje Adresi: Göztepe, istanbul
  Konsept Projesi ve Mimari Proje: TAGO Mimarlık
  Statik: Altınsoy
  Elektrik: Hb Elektrik
  Mekanik: Ersa Mekanik
  İnşaat Başlangıç Tarihi: 30 Haziran 2009
  İnşaat Bitiş Tarihi: 1 Aralık 2012 (Hedeflenen tarihtir)
  Katlar: 6 Bodrum + Zemin + 41 ve 42 Normal Kat
  Daire Sayısı: 1.022 konut + 31 home ofis
  Mağaza Sayısı: 6 iş yeri
  Arsa Alanı: 28.925 brüt m_, 16.797 m2
  Toplam İnşaat Alanı: 151.097 m2
  Otopark: 10 Açık + 1206 Kapalı

  TAGO Mimarlık tarafından Dumankaya inşaat firması için tasarlanan ve İstanbul Anadolu Yakası'nda Göztepe mevkiinde hayata geçirilecek olan IKON, özgün mimarisiyle şehrin yeni sembollerinden biri olmaya hazırlanıyor.

  Bitirildiğinde İstanbul'un en yüksek yapıları arasında yer alacak olan İKON, 3 yüksek blok olarak birbirine bağlanan, binaların ortasında asma bahçeleri bulunan yüksek kaliteli konut projesi olarak tasarlanmış. Tepeden bakılınca 3 yapraklı bir yonca yaprağının formunu taşıyan proje hakkında sorularımızı yanıtlayan Tago Mimarlık ortaklarından Tatsuya Yamamoto, yüksek binalarda, kaliteli yaşam sağlamanın en önemli unsurunun 'rüzgara karşı binanın sallanmaması1 olduğunu hatırlatarak, 3 yüksek binanın birbirine bağlandığı ikon'da bunun asgariye indirildiğini söyledi.

  Sayın Yamamoto, binayı projelendirirken hareket noktanız neydi? Sizi neler etkiledi?

  İstanbul, veya dünyanın herhangi bir metropolünde yaşamak nedir diye kendimize sürekli sormak zorunda kaldık. Bir binada yaklaşık 1000 aile yaşacak. Bu rakam Anadolu'daki bazı kasabalardan büyüktür. Yeni insan ilişkileri neler olmalı,bunları düşündük. Şehirde artık daha küçük ve daha yüksek mekanlarda yaşamayı öğrenmek gerekiyor, istanbul'da yaşamak isteyen kişiler dünyadan çığ gibi geliyor ve onlara iskan sağlamak gerekiyor. Doğal olarak bu binaların ne kadar konforlu olacağı ve insanca yaşamayı sağlayabileceği gibi konular mimarlık mesleğinin birer sorumluluğu. Ayrıca binanın şehirdeki silueti , mahaleye yansıyan etkileri gibi konuları da düşünmek zorundayız. Bu da mesleğimizin sosyal sorumluluklarını gün geçtikçe daha da ağırlaştığını bize gösteriyor.

  Projenin benzer projelerden ayırt edici bir özelliği var mı? 3 yüksek binayı birbirine bağlayan örnekler dünyada da fazla değil. İkiz binalar için birçok örnek verilebilir, ancak üçüz bir bina için neredeyse hiç diyebilirim. Yüksek binalar arasında bu yükseklikte asma bahçeleri olan projeler de çok azdır. Terası olan şemalar çok olsa da asma olanlar çok az, ayrıca bu asma bahçe binaların tam ortasında olduğu için orada oturanlar kendi dairelerinden göremedikleri değişik manzaraları bu bahçeye çıkarak yaşama şansı buluyor.  Tercih ettiğiniz malzemeler neler?

  Mümkünse, doğal malzemeleri tercih ederim. Ancak teknik problemlerden bazen seçme şansımız olmuyor. Strüktür betonarmedir, cepheler aluminyum olmak zorundadır. Rüzgar, yağmur, ve emniyet, gibi pek çok faktör malzeme seçiminde etkili. Projenin durumu ve ne zaman biteceğini öngörüyorsunuz? Harfiyat işleri bitti. Temelin grobetonu atılmıştır. En kısa zamanda temel atmış olur. Betonarme işler için 20 ay, cephe kaplama ve ince işler için 10 ay dersek, 2.5 sene sonra, 2012 yılının sonlarına doğru inşallah IKON'da yaşam yavaş yavaş başlar.

  Tago Mimarlık'ın yurtdışı projelerinden söz eder misiniz?

  Şirketimiz, istanbul merkezli uluslararası standart ile çalışan bir tasarım grubu olmayı hedefliyerek, kurulan bir mimarlık ofisidir. Lisanslı ofis olarak, Tokyo, Kiev ve Bükreş'te faaliyet gösteriyoruz. Ve bunun dışında yerli ortaklarla yapılan projeler için Dubai, Almata, Moskova'da da çeşitli faaliyetlerimiz var. İşlerden örnek verecek olursak, Dinamo Bükreş Kulübü Yönetim Binası, Ron Petrol Genel Merkezi Binası, the Constanta Tower, Kiev Vysinebe Belediye Binası, Turan Alem Bankası Kızırorda Şube Binası, Petropabloski Şube Binası... Şu anda ofisimiz EN (European Norm), Sinip gibi çeşitli kanunlara uygun mimari projeler üretebilir, ve o standarta göre çizim yapabilecek düzeydedir.

   

  Tago Mimarlık

  1995, Gökhan Aktan Altuğ ile Tatsuya Yamamoto tarafından kurulmuştur. Şu anda istanbul Altunizade'deki merkez ofis ve yurt dışındaki 6 şube ile beraber 400'den fazla proje tamamlamıştır. Bünyesinde 10 seneden fazla çalışmış olan 5 mimar, 5 seneden fazla çalışmış olan 15 mimar, ve yeni katlan genç yetenekli mimar arkadaşlarla bir aile havasında tüm mimari projeleri geliştirmektedir. Teknokrat bir grup olarak daha iyi hizmet ve dünyada kalıcı olacak binalar için çalışmaktadır, iş oranına bakarsak, %50 Türkiye'deki projeler, kalan %50 ise Türkiye dışındaki çeşitli projeler için mimarlık adına hizmet vermektedir.

  www.tagomimarlik.com - www.tagoarchitects.com