• Ad Soyad :

 • E-Posta :

 •  

 • Üye olun gelişmelerden haberdar olun.

  Son Sayı

  Temmuz - Ağustos 2011 sayısı çıktı. PDF dosyasını buradan indirebilirsiniz.
  Eski Sayıları İndirindir

  Dini Mimaride Dönüm Noktası: Şakirin Camii

  Bu yazı 14333 kere okundu

  Mimari Proje Tasarımı: Hüsrev TAYLA
  İç Mimari Proje: Zeynep FADILLIOĞLU (Zeynep Fadıllıoğlu Design)
  Mimari Proje Çizimi ve Proje Müellifi:  MİM YAPI; A.Ş.  
  Mimari Proje Tadilatı: Zeynep FADILLIOĞLU Design ve MİM YAPI A.Ş.

  Gazi, Ghassan ve Ghade Şakir'in anneleri Semiha Şakir ve babaları İbrahim Şakir anısına yaptırdıkları Üsküdar'daki Karacaahmet Şakirin Camii çok konuşuldu. Her ne kadar bunun nedeni, ilk kez bir caminin iç mimari projesinde bir kadının, Zeynep Fadıllıoglu'nun imzasının olması şeklinde görülse de Şakirin Camii, günümüz çağdaş insanı için önemli bir kavram olan "tasarım" konusunda oldukça etkileyici ve yerinde öneriler barındırıyor. İslam inancının temel estetik anlayışından ve benzer yapılarda kullanılagelen sembollerden kopmayan dengeli ve yalın bir dile sahip olan projede mimariden başlayarak iç mimari, nakış, hat, havuz, vitray, ışıklandırma gibi her ayrıntıda kendi alanlarında en iyi isimler ile karşılaşıyoruz. Birbirinden farklı bu İsimlerin ortaya çıkardığı İşler gerek tek tek, gerekse bütün olarak ele alınınca ortaya etkileyeci bir sonuç çıkıyor. Mimari projesi Hüsrev Tayla, iç mimari projesi Zeynep Fadıllıoğlu tarafından yapılan Şakirin Camii dini yapılar açısından gerçekten başarılı bir proje. Caminin üç yanı Kur'an-ı Kerim sayfaları gibi tasarlanan camlarla kaplı. İlk kez bir caminin içi dışarıdan bu kadar net görünüyor. Ayrıca ZF Design tarafından tasarlanıp Prof. Tayfun Erdoğmuş tarafından uygulaması yapılan minber ve mihrap oldukça yenilikçi bir estetik taşıyor.

  400 metrekarelik bir alana kurulan ve yaklaşık 500 kişiyi alabilecek büyüklükte olan Şakirin Camii'nde kullanılan malzemelerin özellikleri ve projeyi özel kılan artistik ayrıntılar ve tasarım özellikleri şöyle: Ana kubbe cepheler, kadınlar mahfili, korkuluk ve revaklardaki şebekeler alüminyum Kaya Kalaycı tarafından Selçuk dökme ile yapıldı. Kubbe kaplama malzemesi için ise farklı öneriler ve numuneler arasından, uygulaması Arte Alüminyum tarafından yapılan balık pulu formunda alüminyum kompozit levhalar tercih edildi. Gece mavi bir efekte sahip olan kubbenin aydınlatmasını tüm iç ve dış ışık tasarımını da yapan İngiliz aydınlatma tasarımcısı Arnold Chan gerçekleştirdi.

  Dış cephe kaplaması ve zemin kaplamaları Kadir Akoraк tarafından Kayseri taşından yapılan Şakirin Camii'nin ana kubbe iç cephe kaplamaları, Kuran sayfalarının Nur Suresi satır aralarından tasarlanan desenlerin, şeffaf cam üzerine işlenen panellerle kapatılmasıyla oluşturuldu. Uygulama, Orhan Koçan tarafından gerçekleşti. Koçan'ın imzası bronz-ahşap olarak tasarlanan iç avlu giriş kapıları ve ana kubbe giriş kapısında da var. Ana kubbe zemin renginde Tophane işi renklerden, halı rengi, devetüyünden esinlenerek oluşturuldu. Orhan Koçan ve Nahide Büyükkaymakçı tarafından modern bir anlayışla tasarlanan avizede pleksi, metal, ayna ve cam taşlar kullanıldı. Uç büyük halkadan oluşan avize üzerinde, Allanın 99 ismi ve Nur Suresi yer alıyor, iç avluda bulunan şadırvanın tasarımını ve uygulamasını ise ünlü havuz tasarımcısı William Pye yaptı.

  Hüseyin KUTLU:   Hattat
  Semih    İRTEŞ:    Nakkaş
  Prof. Tayfun Erdoğmuş:    Mihrab ve Minber uygulamaları
  Orhan   KOÇAN:    iç cephe kaplamasında kullanılan Kur'an satır aralarından tasarlanan camların uygulaması; avize, bronz kapı uygulamaları.
  Kadir AKORAK:    Taş işleri uygulaması
  Kaya KALAYCI:    Alüminyum selçuk dökme uygulamaları
  Nahide BÜYÜKKAYMAKÇI: Avize uygulaması   
  William PYE:    Şadırvan tasarımı ve imalatı
  Arnold CHAN:    Işık tasarımı (Isometrix)
  Haskul Halı:    Halı imalatı
  Çanakkele Seramik:    Abdesthane giriş antrelerine kaleterasit boya uygulaması.

  Zeynep Fadıllıoğlu (ZF Design):

  "Büyük bir kitleye hitap edip onların kendilerini iyi hissedecekleri bir ortam yaratmak için çok detaylı düşünüyorsunuz. Tasarıma başlamadan önce, bir ön çalışma yaptım; İslam teologlarıyla, sosyologlarla, bir ilahiyat fakültesi dekanıyla, imamlarla, aydınlarla konuştum. Halkın bir camiden beklentilerini, ne görmek istediklerini öğrenmek istedim."